info@is-mic.com

0(216) 519 4898

Turquality ve Marka Programı Başvuru Süreci

Söz konusu markanın başvuru için ön koşulları sağlayıp sağlamadığı kontrol edilir ve başvuru ön koşullarını sağlayan firma, “Ön Değerlendirme Seti” doldurma aşamasına geçer. Ön değerlendirmede firmanın almış olduğu puan başvuru için yeterliyse, gerekli belgeler ile Turquality sekreteryasına hem otomasyon üzerinden, hem de evrak asılları ile başvuru yapılır. Ardından Ön İnceleme süreci başlatılır. Ön inceleme sonucunda, firmanın kriterleri uygunsa, firma, yönetim danışmanlığı alacağı firmaya aday değerlendirme çalışması için gerekli ücreti öder. Seçilen Yönetim Danışmanlığı firması “Turquality Aday Değerlendirme” çalışmasına başlar.

“Değerlendirme Raporu” Yönetim Danışmanlığı firması tarafından hazırlanır. Firmanın Turquality ve Marka programlarından hangisine uygun olduğuna karar verilir ve marka, ilgili programa dahil edilir. Programa dahil olan marka tarafından “Stratejik İş Planı” hazırlanır ve bu plan T.C. Ekonomi Bakanlığı’na sunulur. T.C. Ekonomi Bakanlığının Stratejik İş Planını onaylamasının ardından, firma 2006/4 sayılı Tebliğ’de yer alan desteklerden yararlanmaya başlayabilmektedir. Tüm bu aşamaların tamamlanmasının ardından Yönetim Danışmanlığı firması, firmada “Detaylı Analiz Çalışmasını” başlatmaktadır. Analiz Çalışması sonucunda, firmanın 5 yıllık TURQUALITY destek süresi boyunca, stratejik hedefleri doğrultusunda hangi projeleri gerçekleştirmesi gerektiğini içeren bir “Stratejik Yol Haritası” oluşturulup firmaya verilmektedir.

Turquality Programı

Firmaların; Hissedar ve üst yönetimlerinin vizyonlarını geliştiren, Markalaşma ve uluslararası rekabet düzeyini belirleyen, Stratejilerinin oluşturulmasında kullanılmak üzere Pazar istihbaratı sağlayan, Kurumsal strateji ve operasyonel planlarının oluşturulmasını tetikleyen, Değişimi sağlayacak yöneticileri eğiten, Kurumsal yapılanmaya ilişkin tüm süreçler için finansal destek sağlayan, Yeni pazar ve segmentlere girmek için uluslararası bağlantılar kuran, Firmaları uluslararası markalaşma ve yeni pazarlara girme çalışmalarında finansal olarak destekleyen dünyanın en kapsamlı marka destek programıdır.

Turquality, alt yapı çalışmaları ile birlikte 23 Kasım 2004 tarihinde faaliyetlerine başlamıştır.
2011 yılı sonu itibariyle dayanıklı tüketim ürünleri, endüstriyel makine, hazır giyim, kuyumculuk, mücevherat, otomotiv ve tekstil sektörlerinde 77 şirketin 87 markası TURQUALITY® programı,          28 şirketin 31 markası da Marka Programı kapsamında destek altına alınmıştır.

Tekstil, otomotiv, hazır giyim, elektronik ve gıda gibi sektörlerde rekabet koşullarının hızla ivme kazandığı günümüzde, ihracatta fark yaratabilmenin ve markalaşmanın önemi giderek artmaktadır. Turquality Kapsamında yer alan marka sayısı 111’e yükselmiştir ve başvurular devam etmektedir.
Ağırlıklı olarak Hazır Giyim ve Tekstil ile başlayan Program’da Dayanıklı Tüketim, Mobilya şirketlerinin oranı artmaktadır. Marka Destek kapsamında yer alan Marka sayısı da 52’dir. Destekte 4 yılını dolduran markalar programın dışına çıkarılmışlardır.

TURQUALITY®’nin Hedefleri

Potansiyel firmalara, Markalaşma yolunda global marka olmaları konusunda finansal destek sağlamak, Her türlü altyapı programları ile birlikte uluslar arası pazarda konumlanmayı sağlamak, Proje için seçilen firmaları, uluslar arası Pazar hakkında bilgilendirmek, söz konusu firmaları gelişimleri konusunda desteklemek, Seçilen ve Marka olma yolunda ilerleyecek olan potansiyel firmalara strateji, organizasyon ve teknoloji alanlarında danışmanlık yapmaktır. Başvuru ön koşullarını sağlayan firma ve markalar, değerlendirme kriterlerinin sonuçlarına göre Turquality ya da Marka programı kapsamına alınmaktadırlar. Bu kapsamda Turquality'ye akredite bir danışmanlık firmasından alınan danışmanlıklarda, hizmet giderleri % 50 oranında desteklenmektedir.


E-bültenimize üye olun

Bizimle İletişime Geçin

Bizimle İletişime Geçin :

YENİLİKÇİ ÇÖZÜMLER YÖNETİM DANIŞMANLIĞI LTD. ŞTİ.

Adres Cevizli Mh. Zuhal Cad. No 46/C
Ritim İstanbul AVM A3 Blok K:3 D:12
P.K: 34846 Maltepe/İstanbul
Telefon 0 216 519 4898
0 532 799 1432
Email info@is-mic.com
Takip Edin